SE Oro Navigacija

Aviacija – sritis, kurioje galima pamiršti visus stereotipus

Nors kartais dar susiduriama su stereotipu, kad aviacija – vyriška sritis, išankstinius nusistatymus reikėtų pamiršti. Čia viską lemia ne žmogaus lytis, o fizinis pasirengimas ir psichologinės savybės, todėl vis daugiau moterų pasuka aviacijos kryptimi. Apie savo įkvepiančią patirtį jau beveik 19 metų dirbant skrydžių vadove pasakoja VĮ „Oro navigacija“ Palangos skrydžių valdymo centro vyresnioji skrydžių vadovė Rasa Kiaudienė.

Dėl savo specialybės pasirinkimo neabejojo

„Baigiantis abitūros egzaminams mokykloje vis dar nebuvau apsisprendusi, ką norėčiau studijuot ir kuo būti. Mane domino tikslieji mokslai ir atsitiko taip, kad pavyko apsilankyti Palangos skrydžių valdymo centre, kur ir susipažinau su skrydžių vadovo darbu. Jis mane labai sužavėjo, darbo vieta pasirodė įspūdinga, specifika nekasdieniška ir dėl naudojamos frazeologijos net nesupratau, ką kalba pilotai bei skrydžių vadovai. Iškart pajutau, kad noriu išmokti ir čia dirbti, todėl net nebeabejojau dėl savo profesijos pasirinkimo“, – pasakoja  skrydžių vadovė R. Kiaudienė.

Skrydžių vadovė sako, kad pateikusi prašymą į aukštąją mokyklą nesusimąstė, ar pasirinkta specialybė yra vyriška, ar moteriška. Kai buvo įkurtas aviacijos institutas, jau nuo pirmosios laidos į studijas buvo priimamos moterys, kurios pabaigusios studijas dirbo pilotėmis ir skrydžių vadovėmis, todėl abejonių, kad darbas kažkuo netinkamas moterims nekilo.

Stereotipai ir diskriminacija – jau istorija

„Aviacijoje dirbu jau beveik 19 metų ir man asmeniškai neteko susidurti su diskriminacija dėl savo lyties. Atvirkščiai – jaučiausi saugi, gerbiama, globojama, visada turėjau nuolat padėti pasiruošusius kolegas ir dėl to labai džiaugiuosi. Tai reiškia, kad sutikau nuostabius bendraminčius, kurie ne tik patarė, skatino ir motyvavo, bet ir daug ko išmokė“, – savo patirtimi dalinasi R. Kiaudienė.

Ji svarsto, jog stereotipas, kad aviacija – vyriška sritis, tikriausiai yra susiklostęs dėl istorinių aplinkybių. Sovietiniais laikais pilotus ir skrydžių vadovus rengdavo karinėse struktūrose, todėl moterų ten ir nebuvo. „Lietuvoje atsiradus aviacijos institutui ir pilotų mokykloms moterys pradėjo rinktis karjerą šiose srityse, ribų tarp lyčių nebeliko. Juk mokytis yra priimami visi, jei tik atitinki reikalavimus“, – tikina skrydžių vadovė.

Profesiją rinktis reikia pagal asmens savybes, o ne lytį

Renkantis skrydžių vadovo specialybę, svarbu įvertinti savo fizines ir būdo savybes. Čia reikalingas puikus psichologinis ir fizinis pasirengimas, nepriekaištinga sveikata, stipri valia, loginis mąstymas, ryžtas, emocinis stabilumas, sugebėjimas valdyti stresą neįprastose situacijose, motyvacija bei atsakingumas.

„Mano nuomone, kiekvienas žmogus yra laisvas pasirinkti kokią tik nori profesiją, tiesiog turi atitinkamai įvertinti save ir savo sugebėjimus. Jeigu stresinėse situacijose sunku suvaldyti save, pradedi panikuoti, tai skrydžių vadovo darbas bus netinkamas ir neteiks pasitenkinimo. Tuo tarpu, jei turi šiam darbui tinkamas savybes, tave vilioja iššūkiai, patinka aviacija, tai tik pirmyn“, – skatina R. Kiaudienė.

Moteris priduria, jog aviacija nestovi vietoje. Ji tarsi gyvas organizmas, todėl skrydžių vadovo profesija reikalauja nuolat atnaujinti savo žinias ir tobulėti. Specialistai reguliariai mokosi, tobulina darbo įgūdžius kompleksiniuose treniruokliuose, kur simuliuojamos įvairios nestandartinės ir avarines situacijos, tam, kad joms nutikus būtų pasiruošę. Treniruotėmis siekiama, kad kiekvienas skrydžių vadovas net ir netikėtuose momentuose patirtų kuo mažiau streso ir galėtų profesionaliai suteikti pagalbą orlaiviui.

Moterys aviaciją pasirenka vis dažniau

R. Kiaudienę džiugina, kad moterų aviacijoje daugėja. Skrydžių vadovų specialybė tikrai yra lengvai prieinama moterims, kai, tuo tarpu, būnant pilote gali kilti daugiau iššūkių darbinę veiklą suderinti su šeimyniniu gyvenimu. Siekti sėkmingos karjeros ir laimingo asmeninio gyvenimo nėra lengva, tačiau tikrai įmanoma.

„Aviacijoje reikia ryžto ir drąsos, jeigu tokių savybių neturi, tai ir neverta bandyti. Tačiau jei abejojama vien dėl to, jog esi moteris, tai yra klaidingas manymas. Jeigu moteris turi šiai specialybei reikalingas savybes, būtinas dirbti aviacijos srityje, ir begalinį susidomėjimą bei norą, tai būtinai reikia eiti ten, kur patinka, kur iššūkių pilna kasdienybė, kur mokaisi ir tobulėji visą gyvenimą. Svarbiausia mėgti tai, ką darai ir jausti, kad tai yra svarbu“, – sako skrydžių vadovė.

 

Apie VĮ „Oro navigacija“:

Šiuo metu VĮ „Oro navigacija“ dirba 284 darbuotojai, iš jų 91 skrydžių vadovas, iš kurių 29 yra moterys.

VĮ „Oro navigacija“ yra sertifikuota Europos oro navigacijos paslaugų teikėja, kuri teikia oro eismo valdymo, ryšių, navigacijos ir stebėjimo bei oro navigacijos informacijos paslaugas visoje Lietuvos Respublikos oro erdvėje, taip pat virš teritorinių vandenų bei Baltijos jūros oro erdvės, kuri įeina į Vilniaus skrydžių informacijos regioną. Įmonė taip pat užtikrina nuolatinę Aeronautikos gelbėjimo koordinacinio centro veiklą, paieškų ir gelbėjimo darbų, įvykus orlaivio avarijai, organizavimą ir koordinavimą.

Daugiau informacijos:

Lina Nuobarienė

Komunikacijos vadovė

Mob. +370 687 26 001

El. p.: nuobariene.l@ans.lt

Grįžti

Rekvizitai

VĮ  „Oro navigacija“
Balio Karvelio g. 25, LT-02184 Vilnius

Tel. +370 706 94 502, 
Faks. +370 706 94 522 
El. paštas info@ans.lt           

                    

                

                  

 

Įmonės kodas    210060460 
PVM mokėtojo kodas   LT100604610 

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių 
asmenų registre kodas 210060460