SE Oro Navigacija

Sausį skrydžių skaičius nežymiai augo, vasarį tikėtini pokyčiai dėl korona viruso

Sausį Lietuvos oro erdvėje aptarnauta 19,3 tūkst. skrydžių – 1,8 proc. daugiau nei pernai tuo pat metu. Tranzitinių skrydžių skaičius siekė 14,5 tūkst. – 1,6 proc. daugiau nei 2019 m. pradžioje. Vasarį skrydžių rezultatams įtakos gali turėti ir dalies oro bendrovių nutraukiami skrydžiai į Kiniją dėl korona viruso.

„Pastaruoju metu vis daugiau aviakompanijų nutraukia skrydžius į žemyninę Kiniją. Tris ketvirtadaliai Lietuvos oro erdvėje aptarnaujamų skrydžių yra tranzitiniai skrydžiai, Kinija patenka į populiariausių šalių, į kurias per Lietuvą skrendama tranzitu penketuką, todėl tikėtina, kad vasarį aptarnausime mažiau tranzitinių skrydžių nei tikėjomės“, - sako „Oro navigacija“ generalinis direktorius Mindaugas Gustys.

Sausio pabaigoje skrydžius į Kiniją nutraukė įvairių šalių aviakompanijos, tranzitu skrendančios per Lietuvą – Didžiosios Britanijos „British Airways“, Vokietijos „Lufthansa“, Prancūzijos „Air France“, Austrijos „Austrian Airlines“, Šveicarijos „Swiss Airlines“. 

Koreguoti skrydžių tvarkaraštį į Kiniją planuoja Vokietijos krovinių oro linijų bendrovė „Lufthansa Cargo“. Olandų oro bendrovė „KLM Royal Dutch Airlines“ nuo vasario pradžios nutraukė skrydžius į Kiniją. Amerikiečių krovinių oro linijų bendrovė UPS paskelbė atšaukianti 22 skrydžius į šią šalį.

Nors Kinija ir toliau patenka į valstybių, į kurias daugiausia skrendama per Lietuvą penketuką, sausio mėnesį fiksuotas skrydžių skaičiaus į šią šalį sumažėjimas. Pirmąjį šių metų mėnesį aptarnauta 640 į šią šalį tranzitu per Lietuvą vykusių skrydžių arba 6 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu.

Daugiausia kartų tranzitu per Lietuvą buvo skrendama į Rusijos Federaciją – skrydžių vadovai aptarnavo 3,7 tūkst. skrydžių, arba 8 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Antroje vietoje – Vokietija, aptarnauti 2,4 tūkst. skrydžių (4,7 proc. mažiau  nei pernai), trečią ir ketvirtą vietas dalinasi Latvija ir Suomija – aptarnauti 943 (2,7 proc. mažiau) ir 798 (1,4 proc. daugiau) skrydžiai.

Iš keturių tarptautinių Lietuvos oro uostų daugiausia skrydžių sausį skrydžių vadovai aptarnavo Vilniaus oro uoste – 3,6 tūkst., arba 1,9 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Tai sudaro 71,8 proc. visų Lietuvos oro uostuose aptarnautų skrydžių. Antroje vietoje pagal aptarnautų skrydžių skaičių buvo Kaunas – čia aptarnauti 780 skrydžių arba 0,8 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu (15,7 proc. nuo visų tarptautiniuose Lietuvos oro uostuose aptarnautų skrydžių). Palangoje aptarnauta 340 skrydžių – 17,7 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu (6,8 proc. nuo visų oro uostų), o Šiauliuose 281 skrydis – 10,2 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu (5,7 proc. nuo visų oro uostų).

xxx

Oro bendrovės už naudojimąsi oro erdve ir joje teikiamas oro navigacijos paslaugas moka maršruto ir terminalo rinkliavas. Tai yra atlyginimas už šalies, kurios oro erdve naudojamasi, patirtas sąnaudas.

Pavyzdžiui, kai orlaiviai skrenda Lietuvos Respublikos oro erdve, tačiau kyla arba leidžiasi kitų šalių oro uostuose už šių skrydžių metu aviakompanijoms suteikiamas oro navigacijos paslaugas aviakompanijos moka maršruto rinkliavas. Kai lėktuvai kyla viename iš Lietuvos oro uostų, už aviakompanijoms suteikiamas oro navigacijos paslaugas mokama terminalo rinkliava.

Pagal pasirašytą daugiašalę sutartį Lietuva patiki Eurokontrolei apskaičiuoti ir savo vardu rinkti oro navigacijos rinkliavas. Išlaidas, susijusias su rinkliavų apskaičiavimu ir surinkimu, dengia oro erdvės naudotojai.

„Oro navigacija“ sąnaudas pilnai padengia iš pagrindinės veiklos – oro navigacijos paslaugų teikimo - pajamų ir nėra išlaikoma iš valstybės biudžeto.

 

Vytautas Beniušis
Komunikacijos vadovas
Tel. 8 706 94509
Mob. +370 687 26001

Grįžti

Rekvizitai

VĮ Oro navigacija
Balio Karvelio g. 25, LT-02184 Vilnius
Tel. +370 706 94 502, 
Faks. +370 706 94 522 
El. paštas info@ans.lt           

                    

                

                  

Įmonės kodas - 210060460 
PVM mokėtojo kodas - LT100604610 
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių 
asmenų registre kodas 210060460