SE Oro Navigacija

Aptarti oro erdvės valdymo klausimai dalyvaujant ES bepiločių orlaivių stebėjimo programoje

Lietuva kitais metais planuoja pasinaudoti Europos jūrų saugumo agentūros (angl. European Maritime Safety Agency - EMSA) naujai įsteigta bepiločių orlaivių stebėjimo sistema (angl. Remotely Piloted Aerial Systems – RPAS), kuri skirta laivybos ir taršos stebėjimui virš jūros bei paieškos ir gelbėjimo darbams Europos Sąjungos vandenyse.

2018 m. pavasarį Lietuvoje turėtų būti pradėtas naudoti šios agentūros bepilotis orlaivis, kuris bus skirtas stebėti Baltijos jūros vandens taršai Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje bei padėti atsakingoms tarnyboms vykdant paieškos ir gelbėjimo darbus Baltijos jūroje, pranešė valstybės įmonė „Oro navigacija“.

Europos jūrų saugumo agentūra teikia technines žinias ir operatyvinę pagalbą Europos Sąjungos šalims siekdama saugios laivybos, geresnės parengties taršos atvejais ir operatyvaus reagavimo į juos, didesnio jūrų saugumo. Lietuva nori pasinaudoti šios agentūros teikiamomis galimybėmis.

Planuojama, kad nuotoliu būdu valdomas bepilotis orlaivis bus atgabentas į Lietuvą kovo-balandžio mėnesį ir perduotas į pavaldumą Lietuvos kariuomenės Karinėms jūrų pajėgoms. Numatyta, kad 150 kg svorio orlaivis, kurio sparno mojis siekia 5 m, daugiausia skraidys Vilniaus skrydžių informacijos regiono dalyje virš Lietuvos Respublikos teritorinių vandenų bei Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje.

Planuojama, kad civiliniams tikslams naudojamas bepilotis orlaivis Lietuvoje bus eksploatuojamas mažiausiai du mėnesius. Lietuvos pusė norėtų, kad vėliau šis orlaivis Lietuvoje liktų ir ilgesnį laiką.

Antradienį „Oro navigacijos“ atstovai susitiko su Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinacinio centro ir Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų atstovais bei aptarė oro erdvės naudojimo galimybes pradėjus eksploatuoti šį bepilotį orlaivį. Susitikimo metu taip pat apsikeista nuomonėmis, kaip būtų galima pagerinti bendradarbiavimą tarp Jūrų gelbėjimo koordinacinio centro ir „Oro navigacijos“ Aeronautikos gelbėjimo koordinacinio centro įvykus orlaivio arba laivo nelaimei virš Baltijos jūros arba joje.

Vėliau tą pačią dieną susitikimo dalyviai aplankė Neringos savivaldybės merą Darių Jasaitį, kuris pritarė pasiūlymui kitąmet eksploatuojant bepilotį orlaivį leisti pasinaudoti Nidos lauko aikštele (aerodromu).

Trečiadienį „Oro navigacijos“ atstovai susitiko su Lietuvos kariuomenės atstovais ir aptarė galimybes virš Kazlų Rūdos poligono ir jo apylinkėse sukurti poligonui tinkamas specialios veiklos oro erdves atsižvelgiant į karinių orlaivių panaudojimo ir jų veiklos specifiką bei pobūdį. Taip pat diskutuota, kaip užtikrinti civilinių orlaivių skrydžių saugą pakeitus oro erdvės struktūrą.

Artimiausiu metu planuojami parengiamieji darbai dėl oro erdvės įsteigimo virš poligono ir jo apylinkėse.

 

Vytautas Beniušis
Komunikacijos vadovas
Tel. 8 706 94509
Mob. +370 687 26001

Grįžti

Rekvizitai

VĮ  „Oro navigacija“
Balio Karvelio g. 25, LT-02184 Vilnius

Tel. +370 706 94 502 
El. paštas info@ans.lt           

                    

                

                  

 

Įmonės kodas    210060460 
PVM mokėtojo kodas   LT100604610 

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių 
asmenų registre kodas 210060460