Administracinė informacija

  • VĮ Oro navigacija

„Oro navigacija“ visuomenę pakvietė diskusijai apie bepiločių orlaivių keliamus iššūkius

Diskusija apie bepiločius

Šeštadienį Birštone vykusiame diskusijų festivalyje “Būtent!” apie bepiločių orlaivių keliamus iššūkius, jų integravimą į oro eismo sistemą bei kitais aktualiais jų panaudojimo klausimais buvo diskutuojama „Oro navigacijos” inicijuotoje diskusijoje, kurioje susitiko specialistai iš keturių organizacijų.

„Siekiame išgirsti bepiločių orlaivių naudotojų lūkesčius bei identifikuoti visuomenės baimes dėl bepiločių orlaivių naudojimo. Diskusijoje iškelti klausimai leis įsivertinti, ar šiuo metu mūsų įmonės kartu su Civilinės aviacijos administracija kuriamoje žemutinės oro erdvės valdymo sistemoje yra numatytos visos reikalingos priemonės protingam bepiločių orlaivių panaudojimui Lietuvai priklausančioje oro erdvėje”, - prieš renginį sakė vienas iš diskusijos dalyvių, „Oro navigacijos” generalinio direktoriaus pavaduotojas Vaidotas Kondroška.

Priklausomai nuo paskirties, bepiločių orlaivių įvairovė pasaulyje yra didžiulė – jie gali būti nuo kelių gramų svorio ir musės dydžio iki kelių šimtų tonų svorio ir transportinio lėktuvo dydžio. Jų paskirtis taip pat labai skiriasi – bepiločiai orlaiviai naudojami filmuojant renginius, pristatant siuntas, pasitelkiami žvalgybos, paieškos ir gelbėjimo ar kitiems tikslams.

Tačiau kartu bepiločiai orlaiviai kelia iššūkius ir oro erdvės naudotojams dėl susidūrimo su lėktuvu galimybės, o dėl jų pasitelkimo žvalgybos tikslams kyla etinių klausimų kalbant apie žmonių privatumo pažeidimus. Nedorų žmonių rankose bepiločiai orlaiviai gali kelti grėsmę tiek aukštų šalies pareigūnų gyvybėms, ką parodė neseni įvykiai Venesueloje, tiek paprastiems žmonėms.

Apie bepiločių orlaivių situaciją Lietuvoje, jų teikiamas galimybes ir keliamas grėsmes diskutavo atstovai iš keturių Lietuvos organizacijų – „Oro navigacijos“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Vaidotas Kondroška, Civilinės aviacijos administracijos Skrydžių priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Adolfas Kuzborski, Lietuvos bepiločių orlaivių naudotojų asociacijos prezidentas Antanas Gedvilas ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto Antano Gustaičio aviacijos instituto dekanas dr. Justas Nugaras. Diskusiją moderavo strateginės komunikacijos konsultantė Orijana Mašalė.

Renginio metu prie diskusijos prisijungti ir klausimus užduoti bei savo nuomonę išsakyti galėjo renginio žiūrovai.

Išsamiau apie bepiločių orlaivių problematiką:

Skrydžių taisykles Lietuvos oro erdvėje nustato Civilinės aviacijos administracija, o oro navigacijos paslaugas visiems orlaiviams teikia valstybės įmonė “Oro navigacija”.

Iki šiol oro eismo vadybos sistema buvo orientuota į pilotuojamų orlaivių skrydžių reguliarumo, saugos ir efektyvumo užtikrinimą, tačiau atsižvelgiant į bepiločių orlaivių skaičiaus augimą, bandoma ieškoti sprendinių, kaip bepiločiai orlaiviai galėtų būti saugiai integruoti į funkcionuojančią oro eismo vadybos sistemą arba kaip ši sistema galėtų būti adaptuota ir bepiločiams orlaiviams.

Šiuo metu valstybės įmonė “Oro navigacija” kartu su Civilinės aviacijos administracija kuria žemutinės oro erdvės (kurioje ir vykdoma 99 proc. Visų bepiločių orlaivių skrydžių) interaktyvios oro eismo valdymo sistemos sukūrimo ir įdiegimo projektą, apimsiantį tiek techninį ir technologinį sprendinį, tiek ir teisės aktų pokyčius, leisiančius šiai sistemai tinkamai ir saugiai funkcionuoti.

Dėl konkretaus projekto modelio turėtų būti apsispręsta iki šių metų pabaigos.

Tikimasi, kad nauja sistema, kartu su atitinkamais teisės aktų pakeitimais, padidins saugą Lietuvos žemutinėje oro erdvėje, teiks informaciją oro erdvės naudotojams ir suinteresuotoms institucijoms apie vykdomus bendrosios aviacijos ir bepiločių skrydžius bei kitą informaciją apie oro erdvėje planuojamą ar vykdomą veiklą, meteorologinius duomenis ir pan.

Ateityje, planuojama, kad ši sistema sudarys sąlygas organizuoti saugius bepiločių orlaivių skrydžius žmonių apgyvendintuose rajonuose.

 

Vytautas Beniušis
Komunikacijos vadovas
Tel. 8 706 94509
Mob. +370 687 26001Puslapis atnaujintas: 2018-09-11

Rekvizitai

VĮ  „Oro navigacija“
Balio Karvelio g. 25, LT-02184 Vilnius

Tel. +370 706 94 502 
El. paštas info@ans.lt           

                    

                

                  

 

Įmonės kodas    210060460 
PVM mokėtojo kodas   LT100604610 

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių 
asmenų registre kodas 210060460